Šperky sa už po stáročia používajú ku skrášleniu pri rôznych príležitostiach aj pri bežnom nosení. Od surových šperkov vyrobených z prírodných prvkov, ako je drevo a tráva až po kvalitné kusy z drahých kovov a kameňov s precíznym spracovaním, ktoré sú dnes k dispozícii. Dnes máme k dispozícii širokú škálu štýlov, materiálov i veľkostí šperkov. Od najlacnejších kostýmových šperkov, až po naozaj jedinečné kúsky. Všetci radi nosíme šperky, ale viete aký tvar, veľkosť a materiál zvoliť pri rôznych príležitostiach tak, aby Vás skutočne skrášlili?

Náhrdelníky

Rovnako ako oblečenie, môžu aj rôzne druhy náhrdelníkov ovplyvniť Vašu optickú výšku. Ak ste nižšej postavy a chcete tento dojem zmeniť, mala by ste si vybrať dlhšie náhrdelníky. Náhrdelníky, ktoré sú v tvare písmena „V“ alebo v tvare “Y” sa pre tento účel hodia najviac. Najvhodnejšie sú šperky, ktoré svojou dĺžkou sahajú pod úroveň vášho dekoltu.

Ak ste naopak vysokej postavy a radi by ste pôsobila menšia, potom si vyberte náhrdelníky, ktoré sú krátke ideálne medzi 40 – 45 cm a sú v jednej rovine s Vašou kľúčnou kosťou.

Pri výbere náhrdelníka by ste mali popremýšľať o objeme a tvare. Plnoštíhla postava si vyžaduje náhrdelník, ktorý má väčší objem – veľké kamene a ďalšie ozdoby alebo silné retiazky. Ak ste drobnej postavy, väčšie šperky na Vás pravdepodobne nebudú vyzerať dobre a mali by ste dať prednosť jemným šperkom.

blank
blank

Náušnice

Náušnice mohou velmi pomoci podobě Vašeho obličeje, ale také uškodit.. V závislosti na tvaru obličeje můžete použít konkrétní styly náušnic, abyste zdůraznili, nebo naopak potlačili určité rysy obličeje. Když mluvíme o tvaru obličeje, mluvíme o základních tvarech kulatých, obdélníkových, oválných nebo čtvercových.

Dámy s kulatým tvarem jsou nejšťastnější, protože mohou nosit téměř jakýkoliv styl a vždy vypadají dobře. Pokud máte obličej širší, nechcete však zdůrazňovat jeho plnost, určitě se vyhněte masivním náušnicím, nebo širokým kruhům. Dlouhé náušnice nebo čtvercové a obdélníkové tvary naopak pomáhají opticky prodloužit vaši tvář.

Oválné tváře s tenčí bradou, které potřebují naopak opticky rozšířit potřebují nosit náušnice jako jsou trojúhelníkové tvary nebo náušnice s širokou spodní částí . Naopak se v takovém případě určitě vyhněte delším náušnicím, nebo úzkým s obdélníkovým tvarem. Držte se raději menších náušnic

Také ale nikdy při výběru šperků nezapomínejte na to, co máte rády! Hlavně proto, že by šperky měly vždy vhodně barevně i materiálem doplňovat Váš oděv. Vybírejte proto takové šperky, které dobře ladí s Vašimi oblíbenými barvami.

Náhrdelníky

Stejně jako oblečení, mohou různé druhy náhrdelníku například ovlivnit Vaši optickou výšku. Pokud jste nižší postavy a chcete tento dojem změnit, měla by jste si vybrat delší náhrdelníky. Náhrdelníky, které jsou ve tvaru písmene V nebo ve tvaru “Y” se k tomu hodí nejvíce. Nejvhodnější jsou šperky, které svou délkou zasahuji pod úroveň Vašeho dekoltu.

Pokud jste naopak vysoké postavy a rády byste působila menší, pak si vyberte náhrdelníky, které jsou krátké ideálně mezi 40 – 45 cm a spočívají na Vaší klíční kosti.

Při výběru náhrdelníků bysta také měla přemýšlet o objemu nebo tvaru náhrdelníku. Plnoštíhlá postava vyžaduje náhrdelník, který má vetší objem – velké kameny a další ozdoby nebo silné řetízky. Pokud jste drobné postavy, větší šperky na Vás nejspíše nebudou vypadat dobře a měla byste dát přednost jemným šperkům

blank

Náušnice

Náušnice môžu veľmi pomôcť tvaru vašej tváre, ale môžu aj uškodiť. V závislosti od tvaru tváre môžete použiť konkrétne štýly náušníc, aby ste zdôraznili, alebo naopak potlačili určité rysy tváre. Keď hovoríme o tvaru tváre, hovoríme o základných tvaroch okrúhlych, obdĺžnikových, oválnych alebo štvorcových.

Dámy s okrúhlou tvárou vidíme najšťastnejšie. Môžu nosiť takmer akýkoľvek štýl a vždy vyzerajú dobre. Ak máte tvár širšiu, nechcete však zdôrazňovať jeho plnosť, určite sa vyhnite masívnym náušniciam, alebo širokým kruhom. Dlhé náušnice, štvorcové a obdĺžnikové tvary pomáhajú vašu tvár opticky predĺžiť.

Oválne tvári s tenšou bradou, ktoré potrebujú opticky rozšíriť, potrebujú náušnice trojuholníkové alebo náušnice so širokou spodnou časťou. Určite sa vyhnite dlhším náušniciam, alebo úzkym s obdĺžnikovým tvarom. Držte sa radšej menších náušníc.

Pri výbere šperkov nikdy nezabúdajte na to, čo máte radi! Hlavne preto, že šperky by mali vždy vhodne, farbou aj materiálom dopĺňať váš odev. Vyberajte preto také šperky, ktoré dobre ladia s vašimi obľúbenými farbami.

blank
Časopis Šperk&Móda júl 2017

Časopis Šperk&Móda júl 2017

V júli vyšlo nové číslo módneho časopisu Šperk&Móda. V časopise nájdete rozhovor a fotografie so speváčkou a herečkou s Annou Juliou Slováčkovou, herečkou a moderátorkou Lenkou Vacvalovou a herečkou Patríciou Solaříkovou. Celý projekt vznikol v spolupráci s...

Moody earings alebo náladové náušnice

Moody earings alebo náladové náušnice

Nezáleží či dávate prednosť dlhým visiacim, extra farebným alebo kruhovým náušniciam inšpirovanými 90. rokmi. V móde sú výrazné náušnice, ktoré by rozhodne nemali chýbať vo vašej šperkovnici. Ak sa bojíte, že ju neviete správne nosiť a zladiť s oblečením, potom sa...